Amerikan futbolu hakkında herşey!

Amerikan futbolu hakkında herşey!

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Futbol denilince akıllara klasik oynanan bir takım oyunu geliyor. Özellikle de erkelerin futbol maçı olarak tabir ettiği, oysaki futbol sadece klasik bir oyun değildir. Hele ki Amerikan futbolu oldukça farklı kuralları olan bir oyundur. Hiç kaskla futbol oynandığını duydunuz mu? Evet, bu futbolda kask ve el ile futbol oynanmaktadır. Amerikan futbolu Amerika’da en çok oynanan oyundur.

Her iki takımında oyuncuları sahaya dizilir. Hakem başlama yapacak olan takımı yani hücum takımını seçer. Seçilen takım başlama vuruşunu yapar. Oyunu en çok sayı alan takım kazanır. Oyun 60 dakikadır. Fakat topun oyunda olmadığı zamanlarda oyun durdurulduğundan ortalama iki buçuk saat sürebilmektedir. 4 çeyrekten oluşur. Her 15 dakikada bir mola verilir. Oyunda toplam olarak 7 hakem görev yapmaktadır.

Amerikan Futbolu Hakkında Genel Bilgiler

Amerikan futbolu dünyada tanınmış ve bir spor dalı olarak kabul edilmiş bir futboldur. Dünyada “korumalı futbol “ olarak lanse edilen bir takım oyunu da diyebiliriz. Amerikan futbolu adından da anlaşıldığı gibi Amerika Birleşik Devletleri tarafından kısaca Amerika tarafından Avrupa futbolundan esinlenip oluşturulmuş bir futboldur. 

Bu futbol 1869 yılında ilk maç yapıldığı tarihe geçmiştir. Rutgers ve Princeton adlı iki takım arasında ilk kez sahada oynanmıştır. İki kolej arasında oynandığı söylenmektedir. Aslında bir kolej takım oyunu ve sporu da denilebilir. İlk maç, 25 kişilik iki takım ile oynanmıştır.

Amerikan futbolu dünyada NFL olarak bilinmektedir. Kask, omuzluk derken tam bir kaba kuvvetle oyun oynanacağının göstergesidir. Oldukça ilginç olan bu futbol basketbol ile klasik futbol aralığında bir spordur. Kuralları pek bilinmediği için ülkemizde genel olarak pek yaygın bir oyun değildir.

Amerikan Futbolunun Kuralları Var mı?

Amerikan futbolunda diğer spor dallarında olduğu gibi belli kurallar kapsamında oynanmaktadır. Her takımın kaptanı bulunan bu oyunda, savunma takımı ve hücum takımı olarak iki takımlar belirlenmektedir. Amerikan futbolunun profesyonel düzeyde oynanması isteniyorsa her takım 53 kişiden oluşur. Hatta takım kendi arasında dahi bölümlere ayrılabiliyor. Amerikan futbolunun bazı kuralları; 

Elle oynanır.

Top bilinen ebatlarda değildir. Özel olarak simetrik bir yapıdadır.

Her maçta toplam 7 hakem bulunmaktadır.

Tıpkı klasik futbol gibi burada da belli oyuncuların görevleri bulunmaktadır. Hatta bir oyuncu direkt olarak topu bacak arasında bekleteme görevi dahi verilir.

Amerikan Futbolu Kaç Kişiyle Oynanır? Ne Kadar Sürer?

Amerikan futbolu, genel futbol gibi on bir kişiden oluşan iki ayrı takımdan oluşmaktadır. Toplam olarak diğer futbol açılarından farklı olarak 60 dakika kadar oynanmaktadır. 4 çeyrek ya da iki yarım saat şeklinde oynanmaktadır. Aslındaki buradaki önemli konu oyuncuların profesyonellik düzeyine göre değişmektedir. Genel olarak kurallar belli olsa da oyun yani maç sırasında kurallar daha katı da olabilir.

img

Esad

Garip yazılar yazan garip kişi.....

Yorumlar

img