Doğru araştırma nasıl yapılır ?

Doğru araştırma nasıl yapılır ?

Günlük hayatımızda hepimiz bir çok şeyi merak ederiz. Bunlar hakkında araştırmalar yaparız. Bu yazımda doğru etik araştırma nasıl yapılır onu işledim. Keyifli okumalar! 

Bilimsel kaynaklar 

Bİr konu hakkında araştırma yapmaya basladığınız zaman ilk işiniz bilimsel kaynakları kontrol etmek olmalıdır. Bu yöntemle doğru ve gerçek bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

İyi bilinen platformlar 

Günümüzde büyük bir bilgi kirliliği var hiç şüphesiz. Bu sebeple araştırma yaparken tanınmış bilindik platformları kullanmak işinize yarayacaktır. 

 

Uzmana sormak 

Araştirdığınız konu hakkında o konuda tezler yazmış, makalleri olan kişilere danışma imkanınız varsa mutlaka kullanın. Bu size konu hakkında hem daha fazla bilgi verecektir hem de konu hakkında bir uzmanın görüşlerini duymak konu hakkında daha net olmanızı sağlayacaktır. 

Farklı kaynaklar 

Araştırma yaptığınız konuların doğruluğundan kesin olarak emin olmak için birkaç farklı kaynağa bakmanız işinize yarayacaktır. 

Sosyal medya 

​​​​​​Sosyal medya sitelerine kayıt olmak çağımızdaki  en kolay gerçekleşen işlerin başında geliyor. Her türlü insan kayıt olabiliyor. Bu sebeple sosyal medyada çok fazla yalan haberle karşılaşabiliyoruz. Araştırma yaparken bunu dikkate almanız yararınıza olacaktır. 

Yabancı dildeki platformlardan araştırma yapmak 

Bilimsel bir araştırma yapıyorsanız  yabancı diliniz iyi ise bu tür platformları da kullanmanızı tavsiye ederiz. Genellikle bilimsel araştırmalar ingilizce ile yazıldığı için size daha çok erguman sağlayacaktır.

Konu hakkında kitap okumak

Araştırdığınız konu hakkında piyasada bulunan konu ile alakalı kitapları okuyun. Bu size araştırmanız da büyük kolaylıklar sağlayacaktır. 

​​​​​​

img

Esad

Garip yazılar yazan garip kişi.....

Yorumlar

img