Güvenli sitelerin temel özellikleri!

Güvenli sitelerin temel özellikleri!

Güvenli Sitelerin Genel Özellikleri

Güvenli site minimum 2 blok yapıdan oluşan diğer bağımsız apartmanlardan farklı olarak kendine ait bir bahçesi, sosyal yaşam alanı ve gelişmiş olanları için cafe, restoran ve belli başlı markaların mağazalarını da içinde bulunduran toplu yaşam alanlarıdır. Genel itibariyle gelir düzeyi standardın biraz üzerinde olan bireyler ve aileler arasında tercih edilmektedir. 

Güvenlikli siteler aynı zamanda değişen sosyal yaşam ve dışarıda artan tehlikelere karşı insanlar için güvenli bir yer olarak görülmektedir. Güvenli sitelerin giriş çıkış şartları da genellikle birbiriyle benzerlik göstermekte ve site sakinlerinin güvenliğini sağlayacak şekilde standart kurallar çerçevesinde belirli bir düzen içerisine oturtulmuştur. 

Güvenli Sitelerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Güvenli sitelerin genel özellikleri siteden siteye değişiklik gösterse de bazı temel kavramlar ve kurallar benzerlik gösterir. İlk etapta sitenin girişinde 7 gün 24 saat en az 2 adet güvenlik görevlisi olmak zorundadır. Sitenin birden fazla giriş çıkış kapısı ve otopark girişi varsa yine her bir kapıda en az 2 adet güvenlik görevlisinin bulunması gerekir. Site sakinlerinin giriş çıkışları da belli bir veri tabanı üzerinden takip edilmelidir. Anahtarlık içerisinde bir çip, çipli kart, plaka tanımlama veya manuel giriş çıkış takibi ile güvenli site içerisine site sakini haricinde yabancıların girmesi engellenmiş böylelikle site sakinlerini endişelendirecek güvenlik zaiyatlarının da önüne geçilmiş olur.

Maddi Yönden Güvenli Site

Güvenli siteler bağımsız apartmanlardan farklı olarak maddi yönden oldukça fazla maliyetli olabilirler. Sitenin güvenli olmasından kaynaklı olarak ev sahipleri kira fiyatlarında normalin çok üzerinde fiyatlar vermektedirler. Kira fiyatlarının haricinde site içi masraflar da yine site sakinlerini yoran maddi külfetler arasındadır. Güvenlik görevlilerinin maaşı, ortak alanların dizaynı, apartmanların temizliği ve daha pek çok masraf site yönetimi tarafından takip edilmektedir. 

Site aidatı olarak tüm bu masrafların hane başına karşılanması gerektiğinden standart verilen aidat ücretinin çok daha üzerinde bir meblağ site sakinlerinin karşısına çıkmaktadır. Bazı aylar çıkan ek masraflar da aynı zamanda site sakinleri için zorlayıcı olabilmektedir.

Güvenli Site Tercih Edilmeli Mi?

Güvenli siteler tamamen kişilerin veya ailelerin kendi tercihleri doğrultusunda tercih edilir. Örneğin küçük çocuğa sahip olan aileler hem çocuklarının sokakta oynayabilmesini istemektedirler hem de güvende olmalarını. Bu sebepten kaynaklı olarak güvenli siteler onlar için maddi külfeti her ne olursa olsun tercih edilmesi zaruriyet sayılabilecek bir seçenektir. 

Aynı şekilde toplum içerisinde artan tehlike faktöründen kaynaklı yalnız yaşayan insanlar istedikleri muhitlerde ev bulamadıkları takdirde güvenli siteleri tercih etmektedirler. Artı yönleri kadar eksi yönleri de bulunan güvenli siteler ortalama bir hesap çıkarıldığında yaklaşık olarak toplumun yarısına hitap etmektedirler. Elbette ki tercih tamamen bireyin veya ailenin kendisine bağlıdır.

img

Esad

Garip yazılar yazan garip kişi.....

Yorumlar

img