İnternet hız problemleri için bilgilendirici bir yazı

İnternet hız problemleri için bilgilendirici bir yazı

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

İnternet günümüzde hayatımızın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Özellikle birçok konuda bizlere kolaylık sağlayan internet şimdilerde tabletlerde, bilgisayarlarımız, telefonlarımız derken akıllı saatlere kadar ulaştı. İnternet ağı da aynı şekilde oldukça önem kazanmaya başladı. İnternet ağı sayesinde birçok işleri hal edebilerken bir de şimdi güvenlik kameraların uzaktan kontrolü, izlenmesi saplandı. Ayrıca internet sayesinde bilinmeyen birçok şeyler de öğrenilmeye başlandı. Teknoloji bu kadar gelişince bu kez akıllı ev sistemleri yapılmaya başladı. Teknolojinin hız özellikle internet ağının genişlemesiyle oluştu. 3G, 4G,4,5 G derken şimdi internet hızı adeta bir çığır açtı ve 5 G’yi hayatımıza kattı.

Ülkemizde henüz kullanılmasa da 5G dünyanın her yerinde kullanılmaya başladı. Türk Telekom alt yapısına sahip olan internet ağları hangi operatörden internet sağlarsanız sağlayın 

internet ağınızın alt yapısı Türk Telekom’a aittir.

İnternet Hızım Neden Düşük?

İnternet hızı alt yapıyla alakalı olabilen bir konudur. Günümüzde alt yapı olarak atık fiber internet kullanılmaktadır. Fiber internet ağı bildiğiniz gibi son sistem ağ olarak belirlenmiştir. Ülkemizin her yerinde hatta en ücra köşelerinde dahi internet ağı genellikle kullanılmaktadır. Akıllı telefon kullanmayan bir kişi şu an yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi de tabi ki akıllı telefonlarda olan internet olmaktadır. 

İlk etapta internet her alanda gelişme yaşatırken, her türlü işlemde internet ağı üzerinden yapılmaktadır. Basit bir örnek verecek olursak; mobil bankacılık sistemi kullananlarla görüşüldüğünde çoğunun genel olarak söylediği konu, artık gidip sıra beklemeden her türlü işimi bu sayede yapıyorum olacaktır. Mobil bankacılık ile kişi faturalarını dahi sanal ortamda ödeyebilmektedir.

İnternet hızı düşük olmasının birçok nedeni olduğu kadar bilinen ilk neden internet ağ sağlayıcınız olabilir. Örneğin; internet aldığınızda evinize ilk önce sizler belli Mbps’lerden bahsedilir. Buradaki Mbps aslında internet hızıdır. İnternet hızınızı alırken ilk olarak bu şekilde en yüksek tarifeyi almanız uygun olabilir. Açılımı Mega Bits Per Second olan Mbps, saniyede internet hızı ifadesi olarak bilinmektedir. “ Mb “ olarak kısaltılmaktadır. Bir diğer neden ise modeminizle alakalı olma kısmıdır.

Son olarak bilgisayarını kontrol etmeniz sağlıklı sonuç almanıza neden olacaktır. Eğer teknik servis olarak gelip,ağınızı kontrol ettiklerinde bir sorun olmadığı söylerlerse. Yeni bilgisayar aldıysanız o zaman bilgisayarınızı kontrol etmeniz gerekir.

Telefonlarda internet hızı ise telefonuz en fazla 4G’yİ destekliyor ise bir yazılım ya da güncelleme gerekebilir.

İnternet Nerelerde Kullanılmaya Başlandı?

İnternet ağı hayatımızın tüm yerlerinde kullanılmaya başlandı. Güvenlik sistemleri, bankalar, tüm işletmeler, bireyler, okullar, kamu kurum ve kuruluşları artık eski sistemden çıkıp internet üzerinden sanal olarak çalışmaya başladılar. Sanal hayat internet kullanımını mecburi kıldı.

İnternetim Var Gözüküyor Ama bir Türlü Bağlanmıyor, Neden?

İnternet ağınızı var gözükse de yeterli düzeyde internet ağı sisteme ulaşamıyor olabilir. Bunun için bir arıza kaydı oluşturmanız gerekebilir. Sonrasında yetkili servisi ile görüşme sonucu sorunun kaynağı bulunabilir. 

(Ek bilgi) İnternet Olmadan Kamera Sistemi Uzaktan İzlenebilir mi?

İnternet olmadan da kamera sistemi izlenebilmektedir. Uzaktan kontrol tamamen, kamera sisteminin bulunduğu ortamda internet ağının bulunması ile alakalı bir durumdur. İnternet ağı aktif olarak bulunması şarttır.

img

Mustafa

Kurucu/Müdür

Yorumlar

img