Metaverse hakkında merak edilenler!

Metaverse hakkında merak edilenler!

Metaverse Giriş Nasıl Yapılır?

Türkçe’ye “sanal dünya” olarak geçen Metaverse 1992 yılında Neal Stephenson tarafından yazılan distopik bir eser olan “Snow Crash” kitabından esinlenilerek oluşturulmuştur. Temel prensipte bakılacak olursa Metaverse insanların internet üzerinde kurdukları yeni bir hayat modelidir. Çok daha az ama benzer özelliklere sahip bir oyun/evren seneler öncesinde zaten mevcuttu. “Second Life” olarak adlandırılan bir oyun bugünkü Metaverse evreninin en somut atası sayılabilir. 

Elbette ki bilim kurgu filmlerine ve distopik romanlara bakıldığı zaman baz alındığı farklı yerler olabilir fakat Second Life oyununa bakıldığında Metaverse evreni ile doğrudan bağıntılı olduğunu görmek zor değildir. Hakkında pek çok spekülatif yaklaşım bulunsa da Metaverse hala daha gizemini korumaktadır.

Dünya Devlerinin Metaverse Hakkındaki Düşünceleri

Uzunca bir süre Metaverse evrenine pek fazla ilgi ve talep bulunmasa da Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg bu yeni kurulan sanal dünyaya oldukça yoğun bir ilgi göstermektedir. Metaverse’ü geleceğin kurulacağı ve şekilleneceği bir yer olarak gördüğünü ifade eden Zuckerberg aynı zamanda Facebook’un da bir Metaverse firması olarak gündemde kalması gerektiğini savunmaktadır. 

Metaverse hakkında olumlu düşünce ve fikirlere sahip olan firma yalnızca Facebook değildir. Aynı zamanda Microsoft firması da Metaverse ile ilgili ciddi çalışmalar yapılması ve kurulmakta olan bu yeni evrende herkesin yer alması gerektiğini savunmaktadır. Şu an Silikon Vadisi’nde bulunan pek çok firma Metaverse için çalışmalarını sürdürmektedir.

Metaverse’e Giriş

Metaverse dünyasına giriş beklendiği kadar zor olmamaktadır. Tek problem oluşturabilecek nokta atası niteliğindeki Second Life oyunundan farklı olarak belli başlı ekstra donanımlar gerektirmesidir. Sanal dünya/evren olarak görülmesinden kaynaklı gerçekliği arttıracak donanımlar insanlara başka bir evrene geçiş yaptıklarını tam olarak hissettirmek adına oldukça önemlidir. 

Bu materyallerden ve Metaverse girişinden kısaca söz etmek gerekirse süreç yaklaşık olarak şu şekilde işlemektedir. Metaverse evrenine girebilmek adına çoklu adımlara sahip bir kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Kimlik doğrulamasından sonra VR başlıklar yani sanal gerçeklik başlıkları başta olmak üzere pek çok farklı donanım ile gerçeklik algısı birey üzerinde oluşturulmuş olur.

Metaverse’de Yaşam

Sanal bir evren, ikinci bir yaşam veya alternatif bir gerçeklik olarak adlandırılan Metaverse için elbette ki belli başlı yaşam koşulları olmak zorunda. Metaverse içerisinde ev, arazı, araç, bina vb. standart günlük hayatta maddi kıymeti olan herhangi bir şeyi edinebilmek amacıyla Metaverse içinde de harcama yapmak gerekiyor. Metaverse içerisinde günlük hayattan farklı olarak tek bir para birimi hakimdir. Tam olarak Metaverse dünyası için tasarlanmış olan kripto paralar Metaverse içerisinde harcamada bulunmanın şimdilik tek yolu olarak görünüyor. Gerçeklik algısı ile ilgili çalışmaların hala devam ettiği bir dönemde yaşam standartlarıyla alakalı detaylı bilgiye ulaşmak pek de mümkün olmuyor.

img

Mustafa

Kurucu/Müdür

Yorumlar

img