Tasarruf kavramı

Tasarruf kavramı

Dünyanın en büyük sorunlarinin başında israf geliyor. Bu sorun her gün daha da artmakta. Bu günkü yazımda israf ve tasarruf konusunu işledim. Keyifli okumalar! 

Tasarruf cimrilik değildir 

Cimri insanları kimse sevmez.Genelde toplum için itici insanlardır. Ama son dönemlerde tasarruflu insanlara da cimri demeye başladık. Bu çok yanlış bir durumdur. Cimri insan her konuda cimridir. Tasarruflu insan ise israf etmeden kararınca kullanır.  

Nasıl tasarruf edilir ? 

Gereksiz yanan lambaları kapatın. bunu büyük ihtimalle her tasarruf konusu açıldığında duymuşsunuzdur. Tasaruf bununla sınırlı kalmaz. Zamanınızı boşa harcama yatak zamandan tasarruf edersiniz, ihtiyacınız kadar yemek yerseniz kaynaklardan tasaruf edersiniz. Örnekleri çoğaltabiliriz yabani tasarufu sınırlandırmak doğru olmaz! 

Neyden tasaruf edilmez ?

Tabbiki tasaruf edilememesi gereken şeyler vardır bunlar : sağlık,ayakkabı, yatak olarak sıralayabiliriz. Birincisi en değerli mal varlığımız olan sağlığımız konusunda asla tasaruf etmemeliyiz. Her şeyin başı sağlıktır.  İkincisi ayakkabı insanın hayatının çoğu dışarıda ayakta geçiyor bu sebeple markası önemli değil sizin için rahat olan ayakkabıyı alın. Sırf marka diye bir ayakkabıyı tercih etmeyin. Üçüncüsü yatak bir insanın hayatının ortalama yarısına yakını uykuda geçiyor. Bu sebeple hayatımızın büyük bir çoğunun geçtiği yerin konforlu ve rahat olması gerekir bu sebeple yataktanda tasaruf edilemez. 

​​​​​​Çokça değil kararınca 

Ülkemizde yıllık çok büyük bir oranda ekmek ve gıda israfı yapılıyor bu sebeple gıda alırken sadece kararınca alın. Eğer çöpe gidecekse almayın. Bu hem cebinize hem de topluma büyük bir fayda sağlayacaktır. 

 

img

Mustafa

Kurucu/Müdür

Yorumlar

img